TELEKGERENDÁŠ hostí v sobotu 4. júla Deň Slovákov v Maďarsku

hlavná foto

 „Minulý rok sa sem nasťahoval tento pár bocianov, žiaľ, to však neznamená, že by sa nám tu narodilo viac detí,“ ukazuje na hniezdo plné života v centre dediny Telekgerendáš predseda miestnej slovenskej samosprávy Juraj Orysčák, alebo, ako mu tu vravia, Ďuri báči. Telekgerendáš tiež čelí problému, ktorý je príznačný v prevažnej väčšine takýchto malých dedín: klesá počet detí a mladí odchádzajú do miest. No hlavným cieľom obyvateľov je, aby si deti už v mladom veku vybudovali dobrý vzťah k dedine. Týmto vstupom na portáli týždenníka Slovákov v Maďarsku ĽUDOVÉ NOVINY www.luno.hu uvádza svoju pútavú reportáž ANDREA KISSOVÁ prakticky v preddverí veľkého sviatku Slovákov v krajine nášho južného suseda – Dňa Slovákov v Maďarsku, na ktorý pozývajú v sobotu 4. júla 2015.

Stojíme na rohu Dózsovej a Petőfiho ulice. Sme vlastne v centre malej a tichej, no vzhľadom na jej podmienky lákavej dediny, nachádzajúcej sa v Békešskej župe. Telekgerendáš má 1560 obyvateľov, leží 11 kilometrov od župného mesta, pri železničnej trati Békešská Čaba -Orošháza - Segedín. „Máme tu všetko potrebné na pokojný život: školu, materskú školu, obchody, lekáreň, zdravotnícku starostlivosť, poštu, kostoľ,“ vymenúva Ďuri báči. Cestou k miestnemu starostovi mi ešte prezradí, že už nefungujúca studňa, popri ktorej kráčame, bola svedkom zoznámenia sa s manželkou. Bývali len niekoľko domov od seba, a vždy, keď jeden z nich bol po vodu, druhý ho pre vŕzganie studne začul a prikradol sa k nemu.

Starosta Ferenc Rákli nás privítal na Obecnom úrade. Je obyvateľom Telekgerendášu od narodenia, k dedine a jej obyvateľom ho vždy viazal úzky vzťah. „Dejiny obce sa začali písať v roku 1950, vtedy bola zaregistrovaná,“ začína F. Rákli, „ale Obecná rada založila dedinu až v roku 1952, odvtedy existuje oficiálne. Jej zakladateľmi boli slovenskí poľnohospodári bývajúci na okraji Békešskej Čaby.“ V tom čase tu fungoval štátny majetok, a kto sa tam prihlásil, dostal pozemok na území dnešného Telekgerendášu za výhodnejšiu cenu. Jeho obyvatelia doteraz žijú z poľnohospodárstva, lenže už aj toto odvetvie upadáva a z niekdajších troch družstiev zostalo iba jedno. Blízkosť Békešskej Čaby však znamená aj v tejto oblasti pozitívum, mnoho obyvateľov našlo v susednom meste prácu.

CELÚ REPORTÁŽ ČÍTAJTE NA PORTÁLI

SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE:

http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/krajania-informuju/1366/telekgerendas-hosti-den-slovakov-v-madarsku

 

Galéria

Počet zobrazení: 977x