Studia Academica Slovaca ponúka v Bratislave čaro slovenského jazyka a kultúry 170 účastníkom z 37 krajín

hlavná foto

Takmer 170 cudzincom z 37 krajín sveta sa v pondelok 3. augusta začala trojtýždňová letná škola slovenského jazyka a kultúry. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave slávnostne otvorili 51. ročník Studia Academica Slovaca (SAS). Letný program slovakistických štúdií má podľa riaditeľky SAS Jany Pekarovičovej ambíciu pokračovať v dobrej tradícii modernej letnej univerzity v duchu súčasných postupov vo výučbe cudzích jazykov.

V bohatom vzdelávacom programe, ako informuje TASR, dominujú popri jazykových kurzoch prednášky a semináre, podujatia si však môžu účastníci SAS vybrať podľa záujmu či profesijnej orientácie. Ako ďalej uviedla v príhovore Pekarovičová, SAS-istov dnes na základe testov a pohovorov zadelili do študijných skupín, v ktorých budú pracovať pod vedením skúsených lektorov. „Pre pokročilých je pripravený interdisciplinárny prednáškový cyklus, ktorý reflektuje najmä dve aktuálne kultúrno-spoločenské udalosti - rok Ľ. Štúra a 70 rokov od skončenia 2. svetovej vojny," doplnila riaditeľka SAS, ktorú doteraz absolvovalo vyše 6800 frekventantov zo 76 krajín sveta.

Na prestížnom medzinárodnom podujatí cudzinci podrobnejšie spoznajú nielen jazyk a kultúru, ale aj históriu Slovenska. V rámci trojdňovej vlastivednej exkurzie navštívia kultúrne a technické pamiatky po celom Slovensku, čaká ich aj prehliadka hlavného mesta, Bratislavského hradu a pamätníka Slavín. Podľa štatistických údajov, sa o letnú školu na Slovensku najviac zaujímajú z Talianska, Maďarska, Nemecka, Poľska či Bulharska a Ruska. Zdokonaliť v slovenčine sa však chcú aj záujemcovia z Kostariky, Izraela, Japonska, Gruzínska, Macedónska či Južnej Kórey. Najstarší účastník má 68 rokov, najmladší 18. Väčšinu tvoria študenti lektorátov slovenského jazyka a kultúry, okrem nich sa na SAS prihlásili aj vysokoškolskí učitelia, lektori cudzích jazykov, pracovníci firiem, zastupiteľských úradov či prekladatelia i tlmočníci. „No niektorých účastníkov k nám privádzajú osobné či rodinné dôvody a slovenské korene," pripomenula Jana Pekarovičová.

„So slovenčinou len začínam," uviedla pre TASR Suzanne Pevny, ktorá na SAS pricestovala z amerického Colorada. „Všetci moji starí rodičia sa narodili na Slovensku, som tu po štvrtý raz," doplnila učiteľka na dôchodku, ktorá sa chce naučiť základy slovenčiny a hlavne zvládnuť pravidlá výslovnosti. „Tiež sa chcem naučiť viac fráz, aby som mohla viac komunikovať, spoznať kultúru a chcem absolvovať prezentáciu Slovensko počas 2. svetovej vojny, to je pre mňa veľmi zaujímavé. Som veľmi hrdá na to, že mám slovenskú krv," priznala s úsmevom šesťdesiatnička z USA.
 

Z Južnej Kórey zavítal do Bratislavy Hyeonwoo Kong, 24-ročný študent. „Som tu prvýkrát. Odporučil mi to priateľ. Povedal mi, že na Slovensku je veľmi veľa jazier a zámkov, dobré prostredie na cestovanie, preto som si túto krajinu vybral," povedal pre TASR sympatický Kórejčan a absolútny začiatočník v slovenčine. Počas troch týždňov ho čaká spolu s ďalšími frekventantmi 80 až 120 hodín priamej výučby, ktoré zahŕňajú účasť na jazykových seminároch, konverzačných cvičeniach, ale aj účasť na kultúrnych a náučných podujatiach. „Pre pokročilejších sú pripravené špecializované semináre, prednášky a workshopy z rôznych oblastí slovenskej vedy, kultúry a umenia," poznamenala Jana Pekarovičová k programu, ktorého súčasťou sú aj koncerty ľudovej a populárnej hudby či prezentácia nových hraných i dokumentárnych slovenských filmov. „Spolu s tradičným nácvikom slovenských piesní chceme účastníkom predstaviť slovenskú kuchyňu a slovenskú ľudovú kultúru a umožniť aj ochutnávku tradičných jedál," dodala na slávnostnom otvorení 51. ročníka SAS, ktoré vyvrcholilo koncertom "Slovenčina moja..." v podaní mužského speváckeho zboru Danubius Octet Singers.

 

Na titulnej fotografii:

Atmosféra slávnostného ukončenia jubilejného 50. ročníka SAS v aule UK v Bratislave.

 

Snímky vo fotogalérii:

Jana Pekarovičová, riaditeľka Studia Academica Slovaca.

Slávnostné ukončenie jubilejného 50. ročníka SAS v roku 2014 v aule Univerzity Komenského v Bratislave.

 

FOTO: ĽUDO POMICHAL

Galéria

Počet zobrazení: 1328x