Kasigarda - nevšedný projekt o vysťahovalectve z územia súčasného Slovenska do USA

hlavná foto

Martin Javor, docent histórie na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, sa zaoberá výskumom vysťahovalectva z územia Slovenska. Podľa jeho slov "je neuveriteľné, že nám takmer tretina národa za posledných 150 rokov emigrovala, a my o nich vieme veľmi málo." To bol aj  jeden z dôvodov, prečo založil Kasigardu - Múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do severnej Ameriky. Jeho zaujímavý projekt vám dávame do pozornosti.

Kasigarda, ako M. Javor uvádza, je slovenská skomolenina anglického Castle Garden, čo bola brána v New Yorku, ktorou musel prejsť každý  imigrant prichádzajúci do USA. "V Múzeu plánujem vystaviť a predstaviť artefakty k americkým Slovákom a Rusínom, ktoré sa doposiaľ na Slovensku a ani inde v strednej Európe nedajú vidieť. Dedičstvo našich krajanov v severnej Amerike je obrovské. Základom zbierky sú artefakty, ktoré mám po mojich dvoch starých mamách, ktoré sa narodili v USA prvej generácii vysťahovalcov z územia dnešného východného Slovenska," približuje Martin Javor.

"Súčasťou Múzea je aj vedecká činnosť, našou pýchou sú dve interaktívne mapy: Interaktívna mapa slovenských a rusínskych spolkov v severnej Amerike a Interaktívna mapa slovenských kostolov v severnej Amerike. Tieto mapy sa stretli s obrovským ohlasom v zámorí, presne mapujú našu komunitu," dopĺňa informáciu o nevšednom projekte Martin Javor a dodáva: "Múzeum je zatiaľ vo virtuálnej podobe. Plánujeme ho ale otvoriť v nádhernom amerikánskom dome, ktorý sa nachádza v obci Pavlovce nad Uhom - časť Ťahyňa. Je posledným zachovaným v regióne. Dom však, prirodzene, potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu."  

 

Viac sa o múzeu dozviete na: www.kasigarda.sk

 

Uverejnené: 5. 3. 2021

Počet zobrazení: 638x