Krajanský dvor 2016

hlavná foto

3. Krajanský dvor

8. – 10. júla 2016 v rámci 51. Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve

Ponuka 3. Krajanského dvora

Krajania na 3. Krajanskom dvore ponúkali množstvo gastronomických špecialít, ale aj remeselnícke výrobky a skvosty slovenskej ľudovej duchovnej kultúry.

  • Z Rumunska do Detvy prišli Slováci z Bihorskej oblasti. Ponúkali šišky, zemjakové plácky a čerpotocké – bihorské klobásy.
  • Maďarska prišli Slováci z regiónu Pilíš, ktorý je od Budapešti vzdialený 30 km. Nachádza sa v ňom 13 slovenských obcí, ktoré si dodnes  zachovávajú svoje slovenské zvyky, kultúru a jazyk. Tím tvorili  speváci a hudobníci, ktorý v programe predniesli pilíšske a novohradské slovenské piesne. Návštevníkom ponúkali špeciálne jedlo z obce Mlynky: fazuľovú polievku s veľkými haluškami a pražené halušky.
  • Slováci žijúci v Srbsku žijú prevažne vo Vojvodine, a to v regiónoch Báčka, Banát a Sriem.  V 3. ročníku Krajanského dvora sa z Báčky predstavili Petrovčania, Kysáčania a Laliťania, zo Sriemu  Staropazovčania, Dobanovčania a Lužania, zatiaľ čo Banát zastúpovali Aradáčania. Okrem chýrečných petrovských klobás sa v areáli pripravovali jedlá z roštu a Nadlacké plnené makové koláče, Ženy z Kysáča navarili chýrečnú kysáčsku sármu a ženy z Lugu batôšťoke a furkovce. Slováci z Aradáča pripravili škvarkové bagánike (pagáčiky), rejteša (závin), langoše, baraní paprikáš a na osládenie ponúkli pampúchy, cukríny, sadlové koláčiky, medové kocky, štangle, trutule, herovke, Dobošovú tortu a tiež miestne biele a červené víno.  Z prostredia Slovákov žijúcich v Srbsku si návštevníci mali možnosť pozrieť výrobcu cirokových metiel z Báčskeho Petrovca, výrobcu huslí z Kovačice, pletenie zo šúpolia z Lalite, pirografiu a maľovanie tanierov zo Starej Pazovy,  umelecko-remeselnícke výrobky z Aradáča a Dobanoviec. 
  • Z Chorvátska sa predstavili tri miestne organizácie Matice slovenskej: MS Ilok, MS Radoš a MS Josipovec. Ponúkali Ilocký ćevap (teváp), chlebové lepníčky, kotlíkovú fazuľu, kapra v rašliach a opekali prasatá. Ponúkali aj sladkosti a to koláče a uštipak. Slováci z Chorvátska predstavili aj výrobky zo slamy, drôtu a skla.
  • Z prostredia Slovákov žijúcich v Poľsku do Detvy prišli Slováci z Jurgova. Pripravovali bryndzové halušky a moskole. Moskoľ je tradičné goralské jedlo, ktoré sa trhá a natiera maslom alebo bryndzou, cesto sa pripravuje zo zemiakov.
  • Slováci žijúci vo Francúzsku na Krajanský dvor ponúkali  syr z Brie, Cantalu a Touraine, mäsové výrobky z Auvergne a zo Sarthe, ružové víno z Languedocu, červené víno z Côtes du Rhône, horčicu z Dijonu a uhorky z Bourgogne.

 

V kultúrnom programe vystúpila dychovka z Jurgova (Poľsko), speváci z Mlynkov, ktorí predniesli pilíšske a novohradské slovenské piesne (Maďarsko), za Slovákov v Chorvátsku zaspievala Kata Menďanová a za Slovákov zo Srbska vystúpili Aradáčske meškárky, Slováci z Francúzska predstavili knihu „Francúzsko – Slovensko“ autorov Clauda Baláža a Daniela Compagnona, tiež CD a  DVD Folklórneho súboru Nadeje. Z Francúzska pricestovalo aj kvarteto Rodostrom, ktoré má v repertoári úpravy slovenských ľudových piesní. 

Viac v príspevku Atmosféra Krajanského dvora v gescii ÚSŽZ nadchla návštevníkov 51. Podpolianskych folklórnych slávností v Detve

 

Galéria

Počet zobrazení: 359x