Reflexia A. Hykischa na Voľby zo zahraničia

hlavná foto
Naším očakávaním pri príprave portálu Slovenské zahraničie je, že na Blog budú prispievať osobnosti zo Slovenska, ktoré citlivo vnímajú postoje našich vo svete na aktuálne dianie u nás doma.

Ako prvý na ponuku reagoval spisovateľ a diplomat Anton Hykisch. Osobitne ma potešilo, že reflektuje tému Volieb zo zahraničia, ktorá je jednou z nosných aktivít Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Nám ostáva iba poznamenať, že tému si zvolil sám (ako to napokon vyplýva z jeho nasledujúceho textu).

Dušan Mikolaj

Anton Hykisch
Slovensko pred rozhodnutím – a čo krajania?

 
Hykisch
Som spisovateľ, píšem romány, poviedky, eseje. Vydal som v slovenčine viac ako tridsať kníh. O chvíľu dovŕšim osemdesiatku, ale nevzdávam sa, stále píšem.

Ako študent som sa s dvoma kamarátmi pokúsil utiecť do západného Nemecka. Chytili nás v Čechách. Našťastie sme boli neplnoletí a vyviazli sme len s podmienečnými trestami. Neskôr som robil ekonóma, ako hobby som začal písať. Nikdy som nebol členom KSČ. Po Novembri 1989 ma zvolili za poslanca slovenského parlamentu, bol som predsedom parlamentného výboru pre vzdelanie, vedu a kultúru. Vyznávam kresťanské a národné hodnoty. Zasadzoval som sa za suverenitu Slovenskej republiky. V rokoch 1993-1997 som bol prvým slovenským veľvyslancom v Kanade. Po návrate som začas prednášal politológiu a základy diplomacie. Vrátil som sa k písaniu kníh. Žijem v Bratislave, v lete chodím do Banskej Štiavnice, do svojho rodiska.

Mojim životným krédom je latinské PER ARDUA AD ASTRA – Cez výšiny k hviezdam.

Kontakt:  anton.hykisch@gmail.com. Som tiež na Facebooku.
 
Som veľmi rád, že sa môžem k Vám prihovoriť cez portál Slovenské zahraničie. Počas piatich rokov diplomatického pôsobenia v Kanade som mal možnosť spoznať veľa krajanov rôzneho veku i názorov. So ženou sme získali viaceré cenné priateľstvá a dodnes sme v kontakte.

Ako prvý slovenský veľvyslanec som v Ottawe zažil neľahké časy. Samostatné Slovensko bolo pre mnohých vo svete neznámou a čo je horšie – neželanou krajinou. V Kanade vrcholili spory medzi federalistami a separatistami v otázke frankofónneho Quebecu. Väčšina politikov na západe neverila, že Slovenská republika sa môže udržať ako samostatný štát. Navyše za Mečiarových vlád sme boli denne predmetom kritiky kvôli nedemokratickým praktikám. Pre slovenských diplomatov to boli krušné časy. Vtedy som ocenil pomoc viacerých vplyvnejších krajanov, že pomohli zlepšiť imidž Slovenska.

Odvtedy sa časy zmenili. Slovenská republika bude mať dvadsať rokov. Slovensko sa stalo členom NATO, Európskej únie, prijalo jednotnú menu euro. Bolo štátom s najrýchlejším rastom GNP v Európe. Vo svete sa Slovensko citovalo ako príklad ostatným stredoeurópskym štátom.

Žiaľ, v posledných rokoch aj nás sa dotkla nemilosrdná dlhová kríza. Aj naše vlády opustili múdru zásadu gazdovania našich starých otcov – Menej troviť, viacej tvoriť. Aj Slovensko je zadĺžené.  Padla nám vláda práve v najnevhodnejšom čase, keď ide o záchranu spoločnej európskej meny a vlastne aj úspor všetkých slovenských občanov.

Stojíme pred predčasnými parlamentnými voľbami. Musíme mať stabilnú, dôveryhodnú vládu, aby nás spoľahlivo previedla cez svetovú hospodársku krízu. A tu zrazu, niekoľko týždňov pred voľbami, sa u nás doma odkryla veľká korupčná aféra so symbolickým názvom „Gorila“. Táto aféra ukázala, že finanční dravci na Slovensku už roky podplácali činiteľov veľkých politických strán. Ukázalo sa, že nemožno dôverovať ani polícii, ani tajnej službe, ani súdnictvu. Slovensko hlboko napadla rakovina korupcie. Mnohí ľudia sú bezradní. Koho voliť? Komu dôverovať? Mnohí, najmä mladí ľudia, vyšli do ulíc a revolučne odmietajú všetkých doterajších politikov. Bez ohľadu na to, či patria k ľavici alebo pravici.

A tak zrazu, dobré meno Slovenskej republiky je vo svete znova ohrozené!  Sme naozaj len akousi skorumpovanou balkánskou krajinou?

V týchto chvíľach myslím na krajanov vo svete.  Istotne mnohí z vás sú zmätení. Krajania majú volebné právo. Môžu zasiahnuť do pomerov na Slovensku.

Neporadím vám za koho sa postaviť, nepoviem komu možno dôverovať. Veď ani my doma to často nevieme.  Chcem vás však poprosiť, aby ste nám doma pomohli odstrániť korene korupcie. Ako? Predovšetkým poukazovaním na to, že jedinou cestou zamedzeniu korupcie je prísne vyšetrenie a odsúdenie vinníkov. Bez ohľadu na to, či je to vysoký úradník, minister či podnikateľ, sudca či policajt. Práve teraz, v týchto dňoch potrebujeme my doma hodnoverné správy zo sveta, ako sa riešia a trestajú rozkrádania verejného majetku. Korupcia je všade. Otázka je, ako sa s ňou bojuje. Vo väčšine západných štátov čo i len náznak korupcie stačí na to, aby bol podozrivý politik odvolaný z funkcie, alebo dobrovoľne podal demisiu. U nás doma sa nič takého zatiaľ nestalo.

Sledujte život u nás doma, sledujte život v štáte, kde teraz žijete. Porovnajte a výsledok vášho porovnania pošlite domov. Mailami, listami, cez sociálne siete, cez médiá, svojimi postojmi pomôžte bojovať s drakom rozkrádania a korupcie.

Ak ste sa prihlásili ako voliči, voľte takých kandidátov, ktorí zodpovedajú najprísnejším kritériám na poslanca, aké ste zakúsili vo svete. Pomôžete tým Slovensku, pomôžeme si všetci navzájom.

Nemám právo vám radiť, aké konkrétne mená by ste mali podporiť. Poviem vám iba svoj názor. Najnovšie sa vynárajú nové strany, straničky, oplývajú neznámymi peniazmi na volebnú kampaň. Neznámi ľudia sľubujú zmenu. Sľuby sa sľubujú – blázni sa radujú.  Ja osobne neverím týmto „novým“ spasiteľom. Keď sa dostanú k moci, zabudnú na všetko a pustia sa tiež do rozkrádania. Osobne novým záchrancom nedôverujem. Mnohí z nich sú možno dobromyseľní, naivní. Nevyznajú sa v politike ani v ekonomike. Za nimi stoja  milionári, dobrodruhovia. Nemali by sme naletieť ich sľubom len preto, že sú neznámi.

Niekedy si myslím, že radšej budem voliť takých, čo ich poznám. Aj v zlom. Aspoň viem, na čom som. Viem, čo môžem od nich očakávať a čo nie. O tých nových neviem vôbec nič. Čierna diera.

Takže, milí krajania,  pomôžte nám doma. Nechceme peniaze, ani úvery. Chceme od vás radu, múdre slovo do vlastných radov, skúsenosť, príklad zo sveta, ktorý by nám doma pomohol.

Voľby pominú, problémy ostanú. Budeme spoločne sledovať, ako si nový parlament a nová slovenská vláda poradia s problémami. Či sa pustia do boja so sedemhlavým drakom rozkrádania. Potom sa porozprávame aj o iných, možno radostnejších veciach.
S úprimným želaním vám všetkým, aby ste mali úspešný Nový rok, plný zdravia, lásky a vzájomnej úcty. S nádejou, že naša vlasť sa dostane z problémov a budeme môcť byť na Slovensko hrdí aj v budúcnosti.

Počet zobrazení: 1316x