POZNAJ SVOJE KORENE – vzácna príležitosť pre slovenské deti z Maďarska spoznávať domovinu ich predkov

hlavná foto

Koncom októbra sa úspešne ukončil obľúbený šesťtýždňový projekt Zväzu Slovákov v Maďarsku a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Poznaj svoje korene. Počas piatich turnusov žiaci z 19 národnostných škôl z Maďarska a troch škôl z Vojvodiny zo Srbska, ako na portáli Slovákov v Maďarsku www.luno.hu píše Attila Rusnák, si mohli vyskúšať svoje jazykové vedomosti v uznávanej škole v prírode – tá sa už po siedmy raz konala v rekreačnom zariadení Poniklec.

 

Keďže ide o jednu z kľúčových aktivít pre slovenské deti z Maďarska priamo v krajine, v ktorej môžu naživo a teda najemotívnejšie precítiť reč, zvyky, prírodu, atmosféru a všetko to, čo sa spája nielen s minulosťou slovenskej dedovizne ich predkov, ale najmä nádej k znovunadobudnutiu ich individuálneho sebauvedomovania sa v slovenskosti, s láskavým dovolením autora neobyčajne iskrivej, príjemnej a optimisticko-veselej reportáže (a veď aj je z prostredia školákov...), ako aj portálu www.luno.hu , ju uverejňujeme v plnom znení.

 

AKO SA DOTKNÚŤ VLASTI PREDKOV

Organizátorka školy Ruženka Egyedová Baráneková, šéfka Zväzu Slovákov v Maďarsku, pre každý turnus zostavila program zameraný tak, aby sa žiaci oboznámili s dejinami, literatúrou, prírodnými krásami, kultúrnymi hodnotami, zvykmi, tradíciami Slovenska a preskúšali si jazykové vedomosti v slovenskom prostredí.

Školáci okrem predpoludňajšieho vyučovania slovenského jazyka mali možnosť navštíviť jedinečné miesta. Hádam najžiadanejšou lokalitou boli Vysoké Tatry, kde si pozreli Štrbské pleso, následne na sedačkovej lanovke sa vyviezli na Solisko. Z výšky 1840 metrov sa im okolie rozprestieralo ako na dlani. Mali pred sebou prekrásny panoramatický výhľad do doliny, na Kriváň, Štrbské pleso, či Kráľovu hoľu. V Chate pod Soliskom načerpali energiu, lebo nasledovala pešia túra z hornej stanice lanovky cez Mlynickú dolinu späť k východiskovému bodu.

Ďalšou zaujímavosťou bol Salaš Zbojská, kde ich čakal celodenný program, počas ktorého sa oboznámili so životom na salaši. Sprievodca im ukázal, ako sa v syrárni pripravujú výrobky z ovčieho syra, oštiepky, syrové uzlíky, korbáčiky, či ovčia bryndza. V udiarni deti mohli ochutnať údenú klobásu a parenice. Zastavili sa aj na farme, kde chovajú mangalice a vyskúšali si jazdu na koni. Na vyhliadkovom mikrobuse tzv. Zbojníckej strele si záujemcovia pozreli časť Národného parku Muránska planina. Pri sochetisovského zbojníka Jakuba Surovca sa dozvedeli veľa informácií o živote zbojníka a o kopci Remetisko. Šťastlivci zahliadli aj ozubnicový parný rušeň, ktorý je svetovým unikátom, lebo na celom svete sú iba tri takéto ozubnicové trate.

 

ZÁŽITKOVOSŤOU V ÚSTRETY SLOVENSKOSTI

K sprievodným programom patrilo napríklad plieskanie bičom, ale aj súťaž v jedení makových rezancov so zaviazanými očami. Návštevníci si na obed mohli vybrať medzi tradičnými jedlami, a to medzi bryndzovými haluškami a oštiepkom. Naostatok tí najvytrvalejší chlapci boli slávnostne pasovaní za zbojníkov. Niektoré turnusy navštívili divadlo v Banskej Bystrici, iné zase folklórnu udalosť Banskobystrická haravara. O dobrú náladu a programy nebola núdza ani v rekreačnom zariadení.

Predpoludním sa žiaci hravo učili s Vilom, Ivetou, Jankou a Lindou, popoludní mali nachystané zaujímavé programy s animátorkou. Okrem radových a vedomostných súťaží boli aj túry: výstup na Chvatimech, nasledovanie toku rieky Osrblianka, návšteva Hronca. Večerné stretnutia v klubovni prebiehali v znamení spoločných tancov, spevov a zábavy. Tu sa účastníci školy zoznámili s horehronským dupákom, pozreli si film v slovenskom kine, nakreslili svoje zážitky, čítali denníky, spievali ľudovky, či moderné pesničky a hrali sa.

Okrem príjemných a pekných zážitkov medzi účastníkmi vznikli silné kamarátstva. Žiaci sa rýchlo aklimatizovali a za pár dní prekonali jazykové bariéry. Mnohí pochopili dôležitosť učenia sa slovenského jazyka, iní si zase rozvinuli a preskúšali svoje doterajšie jazykové poznatky, niektorí sa narýchlo učili preto, lebo sa chceli dohovoriť so svojimi novými zahraničnými priateľmi.

X                           X                            X

Škola v prírode je jedinečnou a nezameniteľnou udalosťou, ktorá sa stala medzi Slovákmi v Maďarsku uznávaným projektom. Mnohé deti prvýkrát videli Tatry, prežili nezabudnuteľné chvíle na salaši, stretli sa so vzácnymi ľuďmi. O pozitívnom vplyve svedčia aj hodnotenia pedagógov, ktorí sa v superlatívoch zmieňujú o projekte Poznaj svoje korene. Organizátormi zvolená cesta je správna, doteraz každý ročník prevyšoval očakávania. My prajeme veľa síl a vytrvalosti pri prípravách budúcoročnej školy v prírode na Slovensku.

 

ZDROJ: www.luno.hu

ATTILA RUSNÁK

FOTO: ATTILA RUSNÁK

Galéria

Počet zobrazení: 1130x