Na Dni otvorených dverí MZV a EZ SR aj tematika Slovákov žijúcich v zahraničí

hlavná foto

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky otvorí svoje brány verejnosti v sobotu 25. mája 2013 o 10.00 h. Pre návštevníkov budú sprístupnené reprezentačné priestory ministerstva, expozícia Diplomatického múzea, pripravený je aj zaujímavý kultúrny program. V rámci Dňa otvorených dverí MZV a EZ SR sa vo svojom stánku bude prezentovať aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Sprievodným podujatím bude odovzdávanie ocenenia „Vyslanec dobrej vôle" (Goodwill Envoy), ktoré z rúk podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka prevezmú traja laureáti (15.00 h, Kongresová sála). Ocenenie je určené úspešným Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia v zahraničí a svojou prácou vynikajúcim spôsobom šíria dobré meno Slovenska.

Tohtoročnými laureátmi sú doktorka Monika Gullerová, výskumníčka v odbore molekulárnej biológie na univerzite v britskom Oxforde; profesor Marián Mark Stolárik, dlhoročný vedúci Katedry slovenskej histórie a kultúry na Ottawskej univerzite v Kanade; Matej Krén, významný slovenský výtvarník dlhodobo pôsobiaci v Prahe.

Doktorka Monika Gullerová je spoluautorkou prevratnej metódy „vypínania génov“, ktorá môže mať zásadný význam pre rozvoj biotechnologického priemyslu a pre liečbu ťažkých vrodených ochorení. Za svoje výnimočné vedecké úspechy získala v roku 2008 ocenenie Mladý výskumník roka SR a v roku 2011 cenu UNESCO Women in Science UK and Ireland. V roku 2012 získala ocenenie Medical Research Council Career Development Award v hodnote 2 miliónov libier, čo jej umožnilo otvoriť si vlastné výskumné laboratórium v Oxforde.

Profesor Marián Mark Stolárik patrí k najvýznamnejším šíriteľom odborných poznatkov o slovenskej histórii, politike, a kultúre v regióne Severnej Ameriky. V roku 1977 založil „Slovak Studies Association“, združujúcu vedeckých pracovníkov zaoberajúcich sa štúdiom týchto poznatkov. Od roku 1983 tiež rediguje vedeckú ročenku „Slovakia“, ktorú vydáva Slovenská Liga v Amerike. Profesor Stolárik založil na Ottawskej univerzite Slovenský archív, ktorý zhromažďuje cenné dokumenty súvisiace so slovenskou emigráciou do Kanady a USA. Na tejto univerzite tiež vedie Katedru slovenskej histórie a kultúry.

Matej Krén patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti súčasného slovenského výtvarného umenia. Jeho diela boli prezentované na dôležitých výstavách a prestížnych podujatiach v metropolách svetovej kultúry a umenia, napr. v Amsterdame, Berlíne, Chicagu, Jeruzaleme, Lisabone, Moskve, Paríži, v Sao Paolo, v Soule, vo Viedni a pod. Matej Krén je držiteľom viacerých medzinárodných ocenení a jeho tvorba je po roku 1989 neustále reflektovaná mienkotvornými médiami po celom svete. Fotografia jeho knižnej inštalácie Idiom bola pred nedávnom publikovaná na titulnej strane vedeckého časopisu Science.

Prvýkrát bolo ocenenie Vyslanec dobrej vôle udelené v roku 2010, kedy sa jeho nositeľmi stali profesor Ján Vilček, uznávaný virológ a imunológ pôsobiaci v New Yorku, ktorého v januári 2013 ocenil prestížnym ocenením aj prezident USA Barack Obama; profesor Jaroslav Fabián, popredný fyzik pôsobiaci v Nemecku a najcitovanejší slovenský vedec v histórii; odborník na zahraničnú a bezpečnostnú politiku Tomáš Valášek, v tom čase pôsobiaci vo Veľkej Británii ako poradca Madeleine Albrightovej pri tvorbe strategickej koncepcie NATO.

PROGRAM DŇA OTVORENÝCH DVERÍ MZV a EZ SR

Počet zobrazení: 2216x