Ikonické fotografie Ladislava Bielika z augusta 1968 na nevšednej výstave v Budapešti

hlavná foto

"Osmičkový rok" na Slovensku je nepochybne pre slovenský národ a Slovákov zaujímavý až výnimočný nielen samotnými výročiami (1848, 1918, 1948, 1968), ale aj ich prezentáciou vrátane tematických výstav. Fotografia a jej fenomén nezostáva bokom, najmä ak ide o snímky prihovárajúce sa generáciám silou svojho mementa, apelom na ľudskosť, svedomie, toleranciu či slušnosť, ale aj nepoddajnosť, spravodlivý vzdor a hnev. Mnohé z týchto emócií vyvoláva pohľad na doslova ikonické fotografie levického rodáka Ladislava Belika (1939 - 1984), ktorý počas osudového dňa v histórii Československa - 21. augusta 1968, keď na Šafárikovom námestí v Bratislave zrána hrkotali sovietske tanky okupačných vojsk Varšavskej zmluvy, v tom čase ako redaktor denníka SMENA, sídliaceho v susedstve diania na Dostojevského rade, vzal do ruky fotoaparát, aby podal svedectvo dejinného významu.

V utorok 12. júna 2018 vernisážou od 17.00 h v budapeštianskom verejnom priestore - plenéri na Baross tér v blízkosti vlakového nádražia Keleti pályaudvar, prezentuje Veľvyslanectvo SR v Maďarsku a Slovenský inštitút v Budapešti mimoriadne podnetnú i cenenú výstavu dokumentujúcu dramatické sekvencie nadlho zmenivšie život národa, štátu, ale aj samotného fotografa.

A tak aj preto, ak budete mať v týchto dňoch cestu do Budapešti, ktorá sa aj pre Laca Bielika stala súhrou okolností osudovým mestom (v roku 1984 v blízkosti hlavného mesta Maďarska tragicky zahynul na automobilových pretekoch počas fotografovania), nezabudnite si pripomenúť posolstvá výnimočného fotografa a priateľského, v branži na Slovensku uznávaného fotoreportéra a dokumentaristu, ktorý po sebe zanechal jedinečnú a trvalú obrazovú stopu jedného z kľúčových tragických zlomov v novodobej histórii Slovenska.

Galéria

Počet zobrazení: 1100x