Igor Furdík na oslavách 70. výročia ukončenia II. svetovej vojny v Liptovskom Mikuláši

hlavná foto

Slovensko si musí podľa premiéra Robeta Fica pamätať obete vojny a zverstvá, ktoré napáchal fašizmus. Pripadá mu však nedôstojné, že sa z témy osláv konca druhej svetovej vojny stala politická téma. „Nemiešajme účelovo minulosť a súčasnosť, nevytvárajme nezmyselné konštrukcie, pretože nemôžu obstáť vo svetle historických faktov," uviedol počas celonárodných osláv v Liptovskom Mikuláši, ktoré sa konali v sviatočný piatok 8. mája 2015 pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Na oslavách sa zúčastnil aj Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Ústavní činitelia SR – prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a premiér Robert Fico -  sa zhodli na tom, že na hrôzy druhej svetovej vojny nemožno zabudnúť a musíme si ich pripomínať ako memento pre ďalšie generácie. A to už aj preto, že 70. výročie konca druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom si pripomíname a oslavujeme v čase, keď Európa potrebuje viac súdržnosti.

Ako povedal prezident Andrej Kiska,  „prišli sme dnes preto, aby sme sa poďakovali a aby sme povedali, že nezabúdame na odolnosť, hrdinstvo a obete všetkých, ktorí sa pričinili o porážku fašizmu a nacizmu v Európe. Vojakov Červenej armády – Rusov, Ukrajincov, Bielorusov a príslušníkov ďalších národov vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Na ich ohromujúce obete a nezlomnú vôľu. Na strašnú jazvu, ktorú im táto vojna spôsobila. A že naša vďaka patrí aj Spojencom v tejto vojne na západnom fronte, ich vojakom, obetiam a ich pomoci, bez ktorých by víťazstvo v tento deň pred 70 rokmi nebolo možné,“ cituje Andreja Kisku agentúra ČTK.

Peter Pellegrini sa považuje za predstaviteľa generácie, ktorá si núdzu, strach, hlad a najmä silu a odvahu ľudí, ktorí obetovali svoje životy pre nás, už nedokáže predstaviť. S vojnou konfrontovaný nikdy nebol. Uvedomuje si ale, že ľudskosť a ľudské práva boli pošliapané tak, ako si na začiatku 20. storočia nevedel nikto ani predstaviť. Táto tragédia má podľa neho slúžiť ako varovanie, aké nebezpečné je nevšímať si netoleranciu, xenofóbiu a rasizmus.

„Výročie je pre nás príležitosťou zamyslieť sa nad vlastnými dejinami. Nie sme zodpovední za konanie politikov v druhej svetovej vojne, ale sme zodpovední za to, aký postoj k tomu zaujmeme,“ povedal podľa informácie ČTK Peter Pellegrini. Ako uviedol v príhovore ďalej, bola živená predstava, aby sa malý slovenský národ zapojil do dejinných udalostí, ale práve Slovenské národné povstanie bolo dôkazom, ktorý vniesol pocit, že dokážeme vziať zodpovednosť do vlastných rúk. P. Pellegrini zdôraznil, že nesmieme prenechať riešenie politických konfliktov v Európe či inde na svete vojenskej sile.

„Neurážajme odkaz tých, vďaka ktorým môžeme žiť v mieri a slobode," vyzval v prejave, ako uvádza informácia TASR,  premiér SR Robert  Fico. Súčasne privítal iniciatívu prezidenta SR Andreja Kisku zapáliť Sviečky vďaky hrdinom druhej svetovej vojny po celom Slovensku. Požiadal všetkých občanov, aby sa k tejto iniciatíve pripojili. Za správne ale považuje aj položenie venca na miestach, kde boli obete najväčšie, a to na hrob neznámeho vojaka v Moskve. „A v mene celej Slovenskej republiky to aj urobím," avizoval R. Fico, za čo si od prítomných vyslúžil búrlivý potlesk.

Ako povedal premiér SR Robert Fico novinárom, zúčastnení ľudia ho aj pri rozhovoroch na mieste osláv v Liptovskom Mikuláši podporili v jeho ceste do Ruska. Podľa neho ju považujú za správnu. „Rád to v mene týchto ľudí urobím," dodal s tým, ide o jeho hodnotovú výbavu a do Moskvy pôjde, aj keby sa novinári "postavili na hlavu."

Spolu s ďalšími štátnymi predstaviteľmi a zástupcami Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov položil Robert Fico veniec na pamätníku Háj-Nicovô. Ide o miesto posledného odpočinku 1369 príslušníkov 1. československého armádneho zboru, ktorí padli v bojoch o Liptovský Mikuláš v roku 1945. Najväčší vojenský cintorín na území bývalého Československa vybudovali v roku 1950. Celý pietny areál s pamätníkom sprístupnili v máji 1961.

 

Na titulnej fotografii:

Vojnový veterán počas celonárodných osláv 70. výročia ukončenia II. svetovej vojny, ktoré sa konali v piatok 8. mája v Liptovskom Mikuláši.

 

ZDROJ: TASR, ČTK, SITA, RTVS, ÚSŽZ

 

O 70. VÝROČÍ UKONČENIA II. SVETOVEJ VOJNY

ČÍTAJTE V SERVISE TASR V TEMATICKEJ SEKCII

http://www.teraz.sk/tag/temavojna70

 

O HISTORICKÝCH ASPEKTOCH

UKONČENIA II. SVETOVEJ VOJNY

VIAC NA WEBE ÚSŽZ V SEKCII VÝROČIA

http://www.uszz.sk/sk/

 

Galéria

Počet zobrazení: 1105x