I. Furdík rokoval o spoločných témach ÚSŽZ a SNM s R. Púdelkom

hlavná foto

Igora Furdíka, predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ďalej ÚSŽZ), prijal v utorok 15. januára 2013 na pôde Slovenského národného múzea (ďalej SNM) v Bratislave jeho generálny riaditeľ Rastislav Púdelka. Predmetom ich stretnutia, na ktorom sa zúčastnila aj Vilma Prívarová, riaditeľka Kancelárie predsedu ÚSŽZ, bola doterajšia vzájomná súčinnosť oboch inštitúcií, zároveň sa otvoril priestor na prediskutovanie otázok ďalšieho spoločného záujmu.

I. Furdík informoval R. Púdelku o zámeroch a konkrétnych úlohách ÚSŽZ pri výkone štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí so zameraním na oblasť záchrany kultúrneho dedičstva a prezentácie kultúry Slovákov žijúcich v zahraničí. Predseda ÚSŽZ sa zameral predovšetkým na úlohy, ktoré vyplývajú priamo z uznesení vlády, menovite zriadenie expozície dejín, vysťahovalectva a života Slovákov žijúcich v zahraničí v rámci novej expozície slovenských dejín a života Slovákov na Bratislavskom hrade a vybudovanie Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Bratislave. I. Furdík  sa zmienil aj o zámere ÚSŽZ vytvoriť centrálnu databázu najvýznamnejších osobností slovenského zahraničia a ponúkol SNM možnosť prezentovať na webovej  stránke ÚSŽZ aktivity a podujatia SNM.

R. Púdelka informoval predsedu ÚSŽZ o inštitúciách v rámci Slovenského národného múzea, ktoré sa v menšej, či väčšej miere venujú krajanskej problematike (Etnografické múzeum v Martine, Historické múzeum, Múzeum slovenských národných rád na Myjave). Taktiež priblížil aktívnu  spoluprácu múzea s krajanskými komunitami a zmienil sa o pripravovanej výstave o vysťahovalectve v Nemecku.

R. Púdelka sa vyjadril aj k téme zriadenia expozície slovenských dejín a života Slovákov na Bratislavskom hrade. Stála expozícia bude vytvorená a situovaná na 4. poschodí Bratislavského hradu, vzhľadom na nedostatok priestorov sa však nebude jednať o samostatnú expozíciu. I. Furdík vyjadril názor, že okrem expozície by Slovensko malo mať aj múzeum vysťahovalectva tak, ako je to bežné u iných národov a v iných krajinách. Je to už dlhodobejšia téma, nad ktorou je hodné vážnejšie sa zamyslieť, nakoľko ide aj o promočnú záležitosť.

Generálny riaditeľ SNM vyjadril súhlas s názorom I. Furdíka a deklaroval, že pre SNM je to tiež zaujímavá téma. Musela by sa však vyriešiť základná vec týkajúca sa finančných prostriedkov na zriadenie a fungovanie múzea. V každom prípade by jeho súčasťou mal byť zbierkotvorný fond. R. Púdelka poukázal aj na fakt, že bežnou praxou pred zriadením múzea je vytvorenie dokumentačného centra. I. Furík v tejto súvislosti položil otázku, či by zo strany SNM bolo možné spracovať návrh projektu na zriadenie múzea vysťahovalectva v Bratislave. R. Púdelka sa vyjadril, že SNM môže takýto projekt spracovať, pričom ÚSŽZ by ho následne pripomienkoval.

Generálny riaditeľ SNM ďalej informoval o rozbiehajúcej sa spolupráci jeho inštitúcie s National Czech and Slovak Museum and Library v Cedar Rapids, USA v súvislosti s prípravou výstavy o M. R. Štefánikovi. Uvažuje sa o záchrane slovenského kultúrneho dedičstva v USA a v Kanade. I. Furdík sa zmienil aj o prebiehajúcich projektoch v Srbsku – Múzeu vojvodinských Slovákov a Domu M. Jonáša. R. Púdelka prisľúbil zabezpečiť pre Múzeum vojvodinských Slovákov metodické usmernenie zo strany SNM.

Témou rozhovoru bola aj možnosť spoločne zorganizovať na pôde SNM výstavné a prezentačné podujatia krajanov. R. Púdelka prisľúbil, že po vzájomnej dohode je Slovenské národné múzeum pripravené podieľať sa organizačne na príprave takýchto podujatí a poskytnúť Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí  a krajanom priestory SNM bezplatne.

Galéria

Počet zobrazení: 1337x