I. Furdík prijal T. Borovského, kňaza a správcu SKM v Londýne

hlavná foto

Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, prijal v stredu 30. januára 2013 na pôde úradu Tibora  Borovského, kňaza a  správcu Slovenskej katolíckej misie v Londýne.  Počas rozhovoru hosť predstavil činnosť misie, jej aktuálne zámery a stručne charakterizoval aj históriu jej vzniku. Predseda ÚSŽZ sa zaujímal o kľúčové aktivity SKM v Londýne, a to aj v kontexte konkrétnych minuloročných podujatí vo vzťahu k Slovákom žijúcim nielen v Londýne, ale na celom území Veľkej Británie a Severného Írska.

T. Borovský využil rozhovor a poďakoval za pomoc misii počas Hier XXX. olympiády 2012, počas ktorej boli usporiadané početné podujatia pre krajanov, ako aj stretnutia so slovenskými športovcami, pričom s  Paraolympijským výborom Slovenska mala Slovenská katolícka miesia v Londýne podpísanú aj dohodu o spolupráci. 

Predseda ÚSŽZ I. Furdík ocenil stretnutie a vyjadril poďakovanie za činnosti misie v rámci slovenskej komunity.  Vysvetlil zásadné črty dotačného systému a zákonom stanovené podmienky podpory projektov. Zaujímal sa o aktivity, ich organizáciu, spôsob vyučovania slovenského jazyka, možnosti podpory zo strany štátu a podobne.  T. Borovský poukázal okrem pastoračných činností aj na početné stretnutia, podujatia, súťaže detí a oboznámil s  príslušnosťou misie k Londýnskej arcidiecéze, informoval o vysokej úrovni katolíckych škôl v Anglicku, priestoroch misie, voľbe členov farskej rady ako poradného orgánu a o ambíciách prenajať veľkú miestnosť pre budúce sídlo farnosti a komunitného centra. V centre chcú vyučovať, podávať jedlo, plniť sociálne funkcie, hudobnú výchovu a pod.

I. Furdík privítal rozvojové plány, pričom upozornil, že nie je možné podporovať nájmy, ale len tie aktivity, ktoré priamo súvisia s  udržiavaním a rozvojom jazykovej, kultúrnej a národnej identity Slovákov. V tejto súvislosti T. Borovský okrem iného informoval, že počet Slovákov v Londýne v súčasnosti odhadujú na 50 000, v celej Veľkej Británii žije a pôsobí okolo  170 000 občanov Slovenska, napríklad len v meste Peterborough ich je okolo  6 000, z nich približne polovica rómskeho pôvodu. Aj v tomto meste vykonáva misia bohoslužby.

F. Borovský sa poďakoval za prijatie a  pozval predsedu ÚSŽZ I. Furdíka do Londýna, a to nielen na návštevu misie, ale zároveň aj na medzinárodnú konferenciu, ktorú chce v Londýne uskutočniť. I. Furdík ubezpečil hosťa, že ak mu to jeho pracovné povinnosti umožnia, navštívi SKM v Londýne, aby sa oboznámil s aktivitami krajanov a činnosťou misie v prospech krajanskej komunity. 

História a súčasnosť SKM v Londýne

SKM má historické korene ešte v polovici minulého storočia. V roku 1949 vznikla v Londýne Česko-Moravsko-Slovenská katolícka misia, ktorú založil otec Ján Lang, SJ, rodák z Rajhradu pri Brne. V roku 1964 kúpil dom a založil Velehrad, kde misia fungovala ako náboženské, kultúrne a spoločensko-sociálne centrum pre krajanov z Čiech, Moravy a Slovenska.

Od roku 2004 bol do Londýna vyslaný prvý slovenský kňaz, dp. Mgr. Jozef Vojtek, rodák z Varína, kňaz Nitrianskej diecézy, ktorý mu vypomáhal. Od roku 2007, po smrti P. Jana Langa, sa misia osamostatnila a vznikol tak nový subjekt, ktorý má súčasné pomenovanie SLOVENSKÁ KATOLÍCKA MISIA V LONDÝNE a patrí pod diecézu Westminster. Je súčasťou jednej z anglických farností v jednej z troch londýnskych diecéz (diecéza Southwark), nakoľko doposiaľ nemá svoje vlastné priestory.

Pastoračná starostlivosť zahrňuje veriacich na území Veľkej Británie a Severného Írska. Súčasným sídlom SKM je kostol Our Lady of La Salette and St. Joseph na Melior Street v Londýne.

Galéria

Počet zobrazení: 1994x