Dulovce privítajú na slávnostiach aj krajanov zo Srbska, Chorvátska a Rumunska

hlavná foto
Neveľká, iba 1 800 obyvateľov čítajúca obec Dulovce v okrese Komárno, zažije v dňoch 28.-29. júla 2012 svoj tradičný folkloristický sviatok. Už po šestnásty raz privíta účastníkov Južnoslovenských detských a mládežníckych folklórnych slávností. Na organizácii prehliadky mládežníckych folklórnych súborov sa  podieľa aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý je garantom vystúpení krajanských súborov zo zahraničia. V tomto roku sa v amfiteátri v Dulovciach predstavia tri – folklórne súbory Slovákov žijúcich v Srbsku (Erdevík), Chorvátsku (Jelisavac) a Rumunsku (Nadlak).
 
Na priaznivcov tradičnej ľudovej kultúry v podaní novej generácie folkloristov čaká počas dvoch dní pestrý program (oficiálny plagát s časovým harmonogramom 16. ročníka Južnoslovenských detských a mládežníckych folklórnych slávností v Dulovciach nájdete vo fotoprílohe) vrátane krojovaného sprievodu účastníkov obcou v sobotu od 18.00 h. Celkom sa v dramaturgii dvoch večerov (v sobotu od 19.00 h s názvom Prišli k nám...Z domoviny, v nedeľu od 15.00 h sú na programe Kvety nášho rodu a záverečný galaprogram) predstaví na pódiu amfiteátra 9 folklórnych súborov, pričom k tradičným a neodmysliteľným účastníkom slávností patrí domáci Detský folklórny súbor Lúčik z Duloviec. Okrem neho prehliadku spestria aj DFS Hájenka z Bratislavy, DFS Turiec z Martina, DFS Slnečnica z Piešťan, DFS Detí Slnečnica a DFS Mlynček z Kolárova.
 
Južnoslovenské slávnosti v Dulovciach majú neoceniteľný význam v pestovaní tvorivých folkloristických tradícií v prostredí detí a mládeže. Každoročne otvárajú nielen priestor na ich umeleckú prezentáciu, ale ich prostredníctvom sa aj do vedomia divákov a priaznivcov ľudovej kultúry prirodzeným spôsobom implementuje vzťah k slovenskosti, našej kultúre a k duchovnému bohatstvu slovenského národa. Obzvlášť pozoruhodnou a ocenenia hodnou je už samotná skutočnosť, že Južnoslovenské detské a mládežnícke slávnosti v Dulovciach sa z roka na rok tešia stále väčšej obľube v prostredí slovenského ostrovčeka v okrese, v ktorom prevažujú obce a mestá s dominantným obyvateľstvom maďarskej národnosti. Na druhej strane je to práve folklór, zvyky a obyčaje v umeleckom kontexte, ktoré navzájom zbližujú, spoločensky i kultúrne obohacujú národy a národnosti spolunažívajúce na jednom území, čo sa v plnej miere prejavuje v Dulovciach a okolí aj vďaka organizátorskému nasadeniu a nadšeniu.
 
 
Krajanské súbory v Dulovciach v roku 2012
 
SKUS IVAN BRNJIK SLOVAK JELISAVAC bol  založený v roku 1967. Dnes má 120 aktívnych členov, ktorí sú rozdelení do 3 folklórnych skupín (detská, stredná a staršia), hudobnej a speváckej. Spolok vystupuje na folklórnych prehliadkach v Chorvátsku a často aj v zahraničí (Česká republika, Švajčiarsko, Nemecko, Poľsko a Slovensko. Predsedom spolku je Mario Špek.
 
DFS ZVONČEKY PRI SKOS V ERDEVÍKU vznikol na jeseň 1994, jeho základy položil  tanečný a manželský pár Ruženka a Vladko Ďuríkovci. Súbor má okolo 40 členov v dvoch vekových skupinách. Okrem detí z Erdevíka do činnosti súboru zapájajú aj slovenské deti zo susedných dedín - Bingule a Ľuby. Vlani sa Zvončeky stali víťazmi 18. Detského folklórneho festivalu Zlatá brána Kysáč 2011.
 
FS SÁLAŠAN V NADLAKU vznikol v roku 1999 spolu s ľudovým orchestrom. O tanečnú skupinu bol rozšírený v roku 2003 s upraveným názvom, ktorý od svojho vzniku pracuje pod gesciou  Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku. V repertoári prezentuje viacero dolnozemských zvykov. Má za sebou desiatky vystúpení v Rumunsku, Srbsku, Čiernej Hore, Česku a Slovensku, kde nedávno vystúpil aj na 47. ročníku FSP v Detve.
 
Dvojdňový pestrý program vystúpení viac ako 200  mladých folkloristov z deviatich súborov zo štyroch krajín v miestnom amfiteátri, ako aj sprievodné podujatia, už tradične organizátorsky pripravil Miestny odbor Matice slovenskej v Dulovciach, obec Dulovce a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí za aktívnej spoluúčasti Základnej školy v Dulovciach a Regionálneho osvetového strediska v Komárne.
 

Galéria

Počet zobrazení: 1542x